تفاوت کارت حافظه های SDHC و SDXC در چیست؟

SDHC و SDXC انواع مختلف SD هستند که بر اساس استانداردهای انجمن SD ساخته میشوند.

به دلیل نیاز روزافزون به ظرفیت بالاتر، کارتهای SD نیز با ظرفیت های بیشتری ساخته شدند (SDHC مخفف SD High Capacity و SDXC مخفف SD Xtended Capacity میباشند).

کارتهای SDHC در ظرفیت هایی بین 4GB تا 32GB و کارتهای SDXC با ظرفیت های بیش از 32GB تولید میگردند. از لحاظ تئوری امکان تولید کارت های SDXC تا ظرفیت 2TB وجود دارد.

کارت SDXC برای سازماندهی فضای بزرگ اطلاعات از سیستم فایل exFAT استفاده میکند. دستگاهها و کارتهای SDXC علاوه بر اینترفیس UHS که در SD و SDHC استفاده شده است، از استاندارد UHS-I و UHS-II نیز پشتیبانی میکنند که سرعتی تا 104MB/S و 312MB/S را برای تبادل اطلاعات ممکن میسازند.

 

پشتیبانی از کارت ها

 شرکتهای تولید کننده دستگاههایی که از کارتهای SD استفاده میکنند، در مشخصات فنی دستگاه به نوع کارت قابل استفاده نیز اشاره کرده اند. اما به عنوان یک قاعده کلی، هر دستگاه از انواع قبلی کارتهای SD نیز پشتیبانی میکند. به عنوان مثال دستگاهی که قابلیت استفاده از کارت SDHC را دارد، از کارت SD نیز پشتیبانی مینماید و دستگاهی که از کارت SDXC پشتیبانی میکند، قابلیت استفاده از SDHC و SD را نیز خواهد داشت.

 

 کلاس های SD

 کارتهای SD از نظر سرعت به کلاسهای مختلفی تقسیم میشوند. کلاس 2 و 4 و 6 و 10  و ... که هر کلاس، سرعت بیشتری نسبت به کلاسهای قبلی ارائه میدهد. کارتهای حافظه SD و SDHC به صورت Full SD، miniSD و microSD و کارتهای حافظه SDXC به صورت Full SD و microSD تولید میشوند.

 

فرمت کردن SDXC

 برای فرمت کردن SDXC حتما از دستگاهی که از SDXC پشتیبانی میکند استفاده نمایید. همچنین برای فرمت کردن SDXC با استفاده از کامپیوتر، ابتدا دستگاه Card Reader با قابلیت پشتیبانی از SDXC تهیه کنید و درایور مربوط به آن را نصب نمایید، سپس با استفاده از نرم افزار SD Formatter 3.0 میتوانید کارت حافظه خود را فرمت نمایید.

در صورتی که کارت SDXC را در کامپیوتر یا دستگاهی که قابلیت پشتیبانی از SDXC را ندارد قرار دهید، پیغامی مبنی بر نیاز به فرمت کردن کارت حافظه به شما نشان داده خواهد شد.

 هرگز کارت حافظه SDXC را در دستگاهی که از SDXC پشتیبانی نمیکند فرمت نکنید زیرا در این صورت علاوه بر از بین رفتن هم فایل ها و اطلاعات، کارت SDXC با سیستم فایل متفاوتی فرمت شده و دیگر قابل استفاده در دستگاه های SDXC نخواهد بود.

 

تاریخ ثبت:21 آبان 1392