COB چیست ؟

 COB یا (chip on board) تکنولوژی جدیدی است برای مجتمع کردن LEDها در یک بسته بندی که برای یک منبع روشنایی مورد استفاده قرار می گیرد . 

COB1

چرا COB ؟

LED  یا دیودهای منتشر کننده ی نوری (Light emitting  Did ) که از جدیدترین فناوری های روز برخوردار اند، دارای طول عمر بسیار بالا و بسیار باصرفه می باشد . با این حال منابع  نورانی LED بدون عیب و نقص نیستند، مانند SMD LED ، HP،Flux LED ها . منابع نوری نامبرده دارای نور خیره کننده بسیار شدیدی نسبت به منابع نوری سنتی مثل لامپ های فلورسنت و. . . می باشد . همچنین استفاده از LED ها بدون دفیوزر و لنز ، نور راه راه را از خود منتشر می کنند ، استفاده از دفیوزر و لنز خود به کاهش بازدهی نور خروجی می انجامد .


COB2

 

COBچگونه کار می کند ؟

 منابع نورانی COB  نسبت به LED ها دارای 10 برابر پخش نور می باشد . شرکت های بزرگ سازنده ی LED میزان بازدهی در COB های با سایز کوچک(20 میلی آمپر) بیش از 250 لومن بروات و در سایز بزرگتر(350 میلی آمپر) تا بیش از 186 لومن بروات را توانسته اند افزایش دهند.

ابعاد کوچک حافظه های فلش نشان دهنده این است که این وسایل نباید ساختاری پیچیده داشته باشد.به طور کلی و به زبان ساده، یک حافظه فلش دارای چیپست حافظه، کنترلر و پورت اتصال است.


COB3COB4

 

پورت شما می تواند USB یا از اتصالات مخصوص کارت های حافظه SD،microSD ،MMC یا مدل های دیگر باشد. کنترلر، پلی میان پورت و حافظه بوده و مدیریت نقل و انتقال اطلاعات را به عهده دارد. حافظه ذخیره سازی نیز که به آن حافظه NAND Flash  می گویند، محل ذخیره سازی اطلاعات است. این حافظه دارای ظرفیت های مختلفی است و سرعت انتقال اطلاعات در آن می تواند، متغیر باشد. در برخی موارد، کنترلر و حافظه با یکدیگر جمع شده و در برخی دیگر از حافظه های فلش که از فناوری( COB(Chip On Borad در آنها استفاده شده است، همه چیز روی یک بورد جمع می شود.

حافظه های ساخته شده با این فناوری عموما اندازه ای بسیار کوچک و ضخامتی کم دارد، پس انتظار سرعت انتقال اطلاعات بالا از آنها نداشته باشید! سرعت انتقال اطلاعات به سه جزء اصلی ذکر شده وابسته است. اگر حافظه ذخیره سازی سریع باشد، کنترلر قدرتمندی با قابلیت پشتیبانی از فناوری های جدید انتقال اطلاعات داشته و از پورت سریع USB 3.0 نیز پشتیبانی کند، می توانید سرعت انتقال اطلاعات بالا (و البته قیمت بالاتر) را انتظار داشته باشید.

در مورد حافظه های سریع، عموما سازندگان حداکثر سرعت انتقال اطلاعات را روی محصولات خود ذکر می کنند که البته ممکن است در عمل به دست نیاید در مورد حافظه های USB 2.0 سریع، سرعت خواندن و نوشتن می تواند به حدود 10 تا 35 مگابایت در ثانیه برسد. در مورد حافظه های معمولی USB 2.0 و مدل های  COB، سرعت خواندن و نوشتن به ترتیب حدود 20 و 5 مگابایت در ثانیه است که برای انتقال فایل های حجیم اصلا مناسب نخواهد بود. در مورد حافظه های USB 3.0 نیز می توانید سرعتی بین 50مگابایت در ثانیه تا بیش از صد مگابایت در ثانیه را تجربه کنید.

همچنین اگر حافظه فلش شما قرار است در خودرو مورد استفاده قرار بگیرد و موسیقی از روی آن پخش شود، بهتر است سراغ یک نمونه کوچک از سری حافظه های  COB بروید. سرعت انتقال اطلاعات این حافظه ها برای پخش موسیقی در خودرو کاملا مناسب خواهد بود.

 

تاریخ ثبت: 9 آذر 1392